przez Kannagi » 24 lis 2012, o 02:51
Rikkan - Sześć Ministerstw
Rikkan to dwór. Nie zrozumcie jednak źle - nie jest to dwór w europejskim tego słowa znaczeniu. Rikkan to sześć Ministerstw, których jurysdykcji podlegają wszelkie sprawy publiczne: administracja, wojsko, gospodarka, szkolnictwo, sądownictwo, etc. Niewłaściwym jest jednak uznawać Rikkan za rząd, gdyż Rikkan nie rządzi - zadaniem ministerstw jest spełnianie woli władcy, od którego dobrej woli zależy, czy w ogóle da dojść im do głosu. Przynajmniej w teorii. W praktyce bywa różnie.
Ten dwór nie bawi się. Brakuje tu bali, przejażdżek, kuligów, polowań czy czego jeszcze zechcecie. Brak szelestu eleganckich sukni i błysku biżuterii. Owszem, szeleszczą, ale urzędnicze szaty (choć na wysokich stanowiskach potrafią być bardzo bogate), a błyszczą się insygnia funkcji (szczególnie te wykonane ze złota, srebra i drogich kamieni). Członkowie dworu są elitą państwa, ale urzędniczą elitą państwa - o ich pozycji decyduje wysiłek, który włożyli w swoją pracę, a im ważniejszą piastują funkcję, tym większy zakres ich obowiązków (oraz prestiż z tym związany). Dlatego też dwór nie bawi się - tylko spełnia dnie na ciężkiej pracy w pocie czoła. Przynajmniej w teorii.
Rikkan jest terminem obejmującym sześć Ministerstw. Na czele każdego z nich znajduje się Minister, a całej szóstce przewodzi Chousai. Chousai to Wielki Mandaryn, Premier, Kanclerz, Przewodniczący Rady - tłumaczcie to sobie jak chcecie. W trakcie bezkrólewia Chousai pełni funkcję regenta, nosi także tytuł markiza i stoi na samym szczycie drabiny urzędniczej. Jego głównym zadaniem jest nadzorowanie pracy pozostałych Ministrów w imieniu władcy oraz inne tego typu przyjemności.
Tenkan to Ministerstwo Nieba. Tenkan zajmuje się pałacem, dworem oraz samym cesarzem. Ponieważ pałac cesarski ma sam w sobie rozmiary sporego miasta, nie jest to zadanie łatwe; szczególnie, że mieszkańcy tego miasta mają lepsze rzeczy do roboty niż dbanie o najbardziej podstawowe ze swoich potrzeb. Tenkan dwór karmi, ubiera, edukuje, kwateruje i jeszcze wypłaca im pensje (choć trzeba zaznaczyć, że odlicza od nich koszty utrzymania tej imprezy). Dlatego w skład Tenkanu oprócz Taisai (Ministra Nieba) i Shousai (Wiceministra Nieba) wchodzą np. Shousha (urzędnicy zajmujący się finansowymi aspektami utrzymania pałacu) czy Shikyuu (urzędnicy odpowiedzialni za wszelkiego rodzaju stroje - zarówno mundury gwardii pałacowej jak i innych urzędników). Warto zaznaczyć, że temu Ministerstwu podlega także służba pałacowa (kucharze, sprzątaczki, garderobiane, etc.), a bycie jego członkiem uznawane jest za wielki zaszczyt - jako że urzędnicy Tenkan dbają o codzienne potrzeby władcy i jego otoczenia, mają większe szanse na bezpośrednie spotkanie z cesarzem.
Chikan to Ministerstwo Ziemi, które można by porównać do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Zarządza ziemią, przeprowadza spisy ludności, kontroluje ludność oraz zajmuje się cenzurą. Minister Ziemi to Daishito, jego zastępca (Wiceminister) to Shoushito. Za sprawy związane z zarządzania gruntami odpowiadają Suijin. Denryou przeprowadzają spisy ludności i kontrolują, czy wszyscy płacą podatki.
Shunkan to Ministerstwo Wiosny. Do jego kompetencji należy szkolnictwo, ceremoniał, religia oraz święta państwowe. Daisouhaku to Minister Wiosny, jego zastępca - Wiceminister - nosi nazwę Shousouhaku. Pod Shunkan podlegają także Shikan - urzędnicy pełniący funkcje kronikarzy, odpowiedzialni za spisywanie bieżących wydarzeń. Nieco wyżej od nich postawieni są Gyoshi, królewscy historycy.
Kakan to Ministerstwo Lata, a po naszemu - Ministerstwo Wojny. Kakan zajmuje się wszystkimi sprawami związanymi z armią. Daishiba to Minister Lata. Shoushiba to Wiceminister Lata. Daiboku sprawuje zwierzchnictwo nad armią podległą bezpośrednio cesarzowi i jest głową jego gwardii przybocznej. Gwardia przyboczna nie jest gwardią pałacową (pierwsza strzeże władcy, druga pałacu - i pierwsza jest oczywiście ważniejsza). Dowódcą gwardii pałacowej jest Shajin.
Shuukan to Ministerstwo Jesieni, czyli Ministerstwo Sprawiedliwości. Oprócz sądownictwa Shuukan zajmuje się także polityką zagraniczną. Daishikou to Minister Jesieni, Wiceminister to Shoushikou. Specjalnym urzędnikiem jest Chousi, który jest wprawdzie częścią Shuukan, ale podlega bezpośrednio cesarzowi - jego zadaniem jest kontrola innych urzędników i donoszenie na nich bezpośrednio cesarzowi oraz proponowanie kar w razie nadużyć. Chousai NIE sprawdza, czy inni mandaryni pracują efektywnie - jego rolą jest wykrywanie przestępstw urzędniczych, co w dużej mierze sprowadza się do walki z korupcją. Przełożonym sędziów cesarskich jest Shikei, który jest także ostatnią instancją sądu, do której ma dostęp każdy obywatel (najwyższą instancją jest rzecz jasna cesarz, ale on ma zwykle lepsze rzeczy do roboty niż tego typu zabawy).
Toukan to Ministerstwo Zimy, inaczej - Ministerstwo Skarbu. Zajmuje się finansami, gospodarką, ekonomią i innymi tego typu przyjemnościami. Minister Zimy - Daishikuu - jest także osobiście odpowiedzialny za skarbiec cesarski - miejsce, gdzie przechowywane są święte artefakty danego królestwa - oraz dystrybucję Touki. Jego zastępcą jest Shoushikuu. Gishi to departament technologiczny, Shoushi - odpowiedzialny za kontrolę produkcji dóbr, a Genshi - za produkcję jugu oraz Touki.
UWAGA! Ściąga z zapamiętywania nazw!
Nazwy Ministerstw tworzone są na zasadzie ten+kan, chi+kan, shun+kan, etc.
Tytuł Ministra tworzony jest od sylaby dai (w przypadku Nieba - tai), np. tai+sai, dai+shikuu, dai+shiba.
Tytuł Wiceministra powstaje przez zamianę dai na shou, np. shou+sai, shou+shikuu, shou+shiba.
"Tou" w Touki to te same "tou" co w Toukan - i oznacza zimę.