MinotaurMinotaury, nie są tak liczni, ale bardziej akceptowani niż ich dalecy krewni, centaury, choć i tak rzadko można spotkać ich w miastach.
Minotaury są osobnikami tylko i wyłącznie płci męskiej, do rozrodu potrzebują bydlęcych lub ludzkich samic, nie pogardzą też półelfkami. Młode zawsze rodzą się jako niemowlęta z głową cielęcia. W zależności od rasy matki wykazują więcej lub mniej cech zwierzęcych – dzieci kobiet są zwykle inteligentniejsze, a młode krów – silniejsze, nie jest to jednak regułą. Nieliczne dzieci, w których płynie krew elfów potrafią posługiwać się prymitywną magią, zbliżoną do szamańskiej.
Przeciętny przedstawiciel tej rasy ma około dziewięciu stóp wzrostu i waży ponad dwieście kilo. Każdy minotaur ma masywną głowy byka, z której wyrastają rogi w kształcie półksiężyca i która do podgardla pokryta jest szorstkim owłosieniem, zmatowiałym nieraz od śliny, sączącej się z pociemniałych warg. Jego potężny tors jest ciałem człowieka, a mięśnie nóg rozwinięte są na tyle silnie, by utrzymać ciężar wielkiej głowy. Są kilka razy silniejsi od ludzi, pokonanie minotaura gołymi rękami nie wchodzi w grę – a ich rogi są na tyle ostre i wytrzymałe, by móc obronić się przed mieczem. Ich skóra jest twardsza od ludzkiej i mniej wrażliwa zarówno na ciosy, jak i na pogodę. Mają raczej słaby wzrok, ale natura wyposażyła je w umiejętność infrawizji i znakomicie rozwinięty węch i słuch. Są wszystkożerne i mało wybredne, chociaż do życia potrzebne jest im mięso.
Minotaur, prócz swojego języka, często znają też języki innych ludów zamieszkujących Askę. Nieraz kaleczą słowa, szczególnie te bardziej śpiewne i melodyjne, ale nie uniemożliwia im to komunikacji. Żyją stadnie w Górach Żółtych, szukając schronienia w jaskiniach a pożywienia – na pastwiskach. Noszą tylko przepaski biodrowe lub spodnie, nie gustują w biżuterii. Potrafią się posługiwać bronią białą, gustują szczególnie w dwuręcznych toporach i młotach, które w ich potężnych ramionach zdają się nic nie ważyć. Dumni i nieufni, raczej nie utrzymują kontaktów z resztą świata, czyniąc wyjątki tylko dla elfów szarych i leśnych. Swoją historię i poezję przekazują ustnie, czasem organizują wiece międzyplemienne. Stadu przewodzi najbardziej doświadczony samiec. Osobniki powyżej sześćdziesięciu lat w wyniku klątwy rzuconej niegdyś przez Ashvasthyę tracą rozum i stają się zwykłymi, bezrozumnymi maszynami do zabijania. Dlatego też starców z pierwszymi objawami obłędu przepędza się ze stada w góry, gdzie najczęściej giną z głodu. Najstarsze zdrowe osobniki dożywają siedemdziesiątki.
Minotaury mają dobre predyspozycje do żeglugi – niektórzy naukowcy podejrzewają, że przybyli do Aski zza morza. Ze względu na swój upór i wierność sprawują się też doskonale w roli strażników.